WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

13 marca
Święta Krystyna, męczennica

Zobacz także:

Święta Krystyna

Krystyna urodziła się w Persji. Kiedy pogański król perski, Chozroes I, rozpoczął krwawe prześladowanie, św. Krystyna miała należeć do pierwszych osób, które padły jego ofiarą. Jej męczeńska śmierć miała nastąpić 13 marca 559 roku. Z dekretem prześladowczym Chozroesa łączył się pogrom, jaki poganie urządzili ludności chrześcijańskiej w Persji. Św. Krystyna musiała należeć do znakomitszych wśród nich, skoro tak prędko padła ofiarą prześladowania. Perskie imię Świętej miało brzmieć Jazdin. Święta ma nadto jeszcze imiona: Sira i Sirin.


W ikonografii św. Krystyna przedstawiana jest w szacie matrony z palmą męczeńską w ręku.


Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Kordobie, w Hiszpanii - św. Leandra z Sewilli, biskupa. Był najpierw mnichem i wówczas to przyczynił się do nawrócenia księcia Hermenegilda. Wyjechał potem do Konstantynopola, gdzie poznał Grzegorza Wielkiego. Po śmierci króla Leowigilda wrócił do kraju. Zorganizował wówczas synod w Toledo. Gorliwie pracował, aby nawrócić Gotów. Był także jednym z głównych twórców liturgii mozarabskiej i pozostawił po sobie kilka dziełek. Zmarł w roku 640. Jego następcą został św. Izydor, jego młodszy brat i uczeń.

W Camerino, we Włoszech - św. Ansowina, biskupa. W czasie swych osiemnastoletnich rządów zasłynął z dobroczynności. Zachorował w czasie podróży, ale chcąc umrzeć w swym biskupim mieście, kazał się doń dowieźć. Zmarł w roku 840.

oraz:

bł. Angellusa z Pizy, prezbitera i męczennika (+ 1232); świętych męczenników Ruderyka, prezbitera, i Salomona (+ 857); św. Sabina, męczennika (+ IV w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG