WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

31 marca
Święty Beniamin, diakon i męczennik

Zobacz także:

Święty Beniamin
Beniamin był diakonem biskupa Susy, Abdasa. Kiedy w Persji wybuchło prześladowanie w latach 420-422, Beniamin dostał się do więzienia. Wyróżniał się odwagą i wymową. Dzięki interwencji ambasadora cesarza wschodnio-rzymskiego i na mocy traktatu, zawartego pomiędzy cesarzem a Persami, król perski przerwał prześladowanie. Beniamin po dwóch latach wielu cierpień w więzieniu odzyskał wolność pod warunkiem, że zaprzestanie apostołowania. Tego warunku nie dochował.
Sytuacja szybko się zmieniła. Persja popadła ponownie w konflikt z cesarstwem. Rozpoczęto na nowo prześladowanie chrześcijan, gdyż uważano ich za zwolenników cesarskich. Aresztowano ponownie Beniamina. Dla wymuszenia na nim wyparcia się wiary w Chrystusa zastosowano wobec niego najokrutniejsze męki: w paznokcie i inne miejsca wielokrotnie wbijano mu kolce. Kiedy zaś Święty nie załamał się, stracono go publicznie w 424 r. poprzez wbicie na pal obwiązany - dla zwiększenia cierpień - pętlami ze sznura. Do naszych czasów zachował się opis męki i śmierci Beniamina w języku greckim i ormiańskim. Kościoły wschodnie najczęściej obchodzą pamiątkę śmierci św. Beniamina 31 marca.



Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W okolicach Parmy - św. Gwidona z Pompozy, opata. Wychowywał go ponoć jakiś pustelnik. Wcześnie przyjął habit zakonny i wcześnie obrano go opatem. Cesarz Henryk III wezwał go do siebie do Piacenzy. Zmarł w drodze w roku 1046.

W Udine, w północnych Włoszech - bł. Bonawentury Tornielli, serwity. Był najpierw przeorem domu w Rzymie. Otrzymawszy od Sykstusa IV tytuł kaznodziei papieskiego, przemierzał Etrurię i posiadłości weneckie. W roku 1488 został wikariuszem generalnym swego zakonu. Zmarł w czasie pracy wielkopostnej w roku 1491. Jego cześć zaaprobował w roku 1911 Pius X.

oraz:

bł. Joanny z Tuluzy, zakonnicy (+ XIV w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG