WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

28 kwietnia
Święta Joanna Beretta Molla

Zobacz także:

Święta Joanna Beretta Molla z dwójką swoich dzieci
Joanna Beretta Molla była przedostatnim, dwunastym dzieckiem Alberta i Marii. Urodziła się w Magencie, niedaleko Mediolanu, w 1922 r. Dom, w którym rosła, pełen był miłości i wiary. Dzieci razem z matką codziennie modliły się i chodziły na Mszę św.
W 1942 r. Joanna rozpoczęła studia medyczne. Niestety również w tym roku, jedno po drugim, w odstępie zaledwie czterech miesięcy umarli jej rodzice. Żywa wiara i zaufanie Bogu nie pozwoliły na pogrążenie się w rozpaczy osieroconemu rodzeństwu. Studiując, Joanna podjęła intensywną pracę w szeregach Akcji Katolickiej i Stowarzyszeniu św. Wincentego a Paulo. Głosiła katechezy dla dziewcząt. Z zachowanych do dziś jej notatek z tego okresu przebija ogromna dojrzałość wiary i odpowiedzialność za każde słowo. Jej siostra i dwóch braci wybrało drogę zakonnego powołania. Joanna też miała taki zamiar, ale stan zdrowia jej na to nie pozwalał. Chciała zostać misjonarką.
Po uzyskaniu dyplomu z medycyny i chirurgii w 1949 r. na Uniwersytecie w Pawii, otworzyła klinikę medyczną w Mesero (koło Magenty). W kolejnym roku zrobiła specjalizację z pediatrii na uniwersytecie w Mediolanie, gdzie później prowadziła swoją praktykę lekarską.
W 1951 r. po raz pierwszy przypadkowo spotkała inżyniera Piotra Mollę. Kolejne spotkanie nastąpiło trzy lata później. Od tego czasu byli już nierozłączni. Kochali się bardzo, byli sobą zauroczeni. Wiedzieli, że chcą być ze sobą na zawsze. Snuli plany założenia rodziny otwartej na Boga i Jemu uległej. Na dziesięć dni przed ślubem Joanna pisała do Piotra: "Chciałabym, aby nasza nowa rodzina mogła się stać jakby wieczernikiem zjednoczonym wokół Jezusa".
24 września 1955 r. Joanna i Piotr wzięli ślub. Byli ludźmi pracowitymi, ale pogodnymi i szczęśliwymi. Cechowała ich rzetelność i uczciwość. Starali się spędzać razem jak najwięcej czasu. Chodzili po górach, jeździli na nartach, lubili koncerty i przedstawienia teatralne. Joanna interesowała się modą, przeglądała nowe żurnale. Była elegancką i zadbaną kobietą. Umiała prowadzić samochód, co w tamtych czasach nie było częste wśród kobiet.

Święta Joanna Beretta Molla z rodziną Państwo Molla chcieli mieć dużo dzieci. Rok po ślubie, w 1956 r., urodził się Pierluigi. W 1957 r. przyszła na świat Maria Zita, a dwa lata później - Laura. W 1962 r. miało urodzić się kolejne dziecko. We wrześniu 1961 r., pod koniec drugiego miesiąca ciąży, okazało się, że w macicy Joanny rozwinął się włókniak, który zagrażał rozwijającemu się płodowi i życiu matki. Mimo wskazań medycznych do przerwania ciąży, Joanna zdecydowała się donosić ją do końca. Wiedziała, zwłaszcza jako lekarz, że stan jest poważny. Zdawała sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa. Od początku stanowczo domagała się ratowania życia dziecka za wszelką cenę. Operacja usunięcia włókniaka udała się, dziecko mogło rosnąć bez przeszkód, ale stan zdrowia matki pogorszył się. Był to trudny czas dla całej rodziny. Mimo gorących modlitw o ocalenie matki i dziecka, Bóg zdecydował inaczej. 20 kwietnia 1962 r., w Wielki Piątek, Joanna przyjechała do szpitala. Nazajutrz rano urodziła zdrową, piękną córeczkę, ale sama znalazła się w agonii. Tydzień później - 28 kwietnia 1962 r. zmarła. Oddała swoje życie za dziecko, by mogło się bezpiecznie urodzić. Miała niecałe 40 lat. Przez siedem lat była mężatką. Pozostawiła męża i czworo małych dzieci. Mąż, rodzina, przyjaciele, ale też pacjenci, którym służyła, zapamiętali ją jako dobrą i delikatną kobietę.
Mąż po jej śmierci powiedział: "Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu - jako matki i jako lekarza - że dziecko, które w sobie nosiła, było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące".
Św. Jan Paweł II beatyfikował Joannę podczas Światowego Roku Rodziny 24 kwietnia 1994 r., a kanonizował ją dziesięć lat później - 16 maja 2004 r. Na uroczystej Mszy św. byli obecni m.in. mąż Joanny i najmłodsza córka - Joanna Emanuela. Relikwie św. Joanny Molla znajdują się w wielu kościołach na całym świecie. W Polsce są też w wielu parafiach, bo święta ta cieszy się u nas dużym kultem.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Joanna Beretta Molla i Piotr Molla
Listy

Listy obojga małżonków są przekonującym dowodem na to, że droga do świętości niekoniecznie prowadzi przez klasztory czy posługę kapłańską, ale może wić się pośród świata: prowadzi przez zaangażowanie w pracę, pełnię miłości, poświęcenie wychowaniu i wykształceniu dzieci.
 
Jan Paweł II
Świadkowie pokoju Chrystusa wśród ludzi
Homilia w czasie kanonizacji, 16 maja 2004 r.
youtube.com
Świadectwo o mojej Świętej Matce (format video)
Piotr Molla
Święta Joanna Beretta Molla
ks. Piotr Gąsior
Miłość trwa zawsze
ks. Piotr Gąsior
Piotr Molla - współczesny Cieśla z Nazaretu?
ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski
Św. Joanna Beretta Molla (format audio)
René Lejeune
Joanna Beretta-Molla
Krystyna Zając
Św. Gianna Molla
Mariusz Trojnar
Święta Gianna Beretta Molla
Mariusz Trojnar
Relikwie św. Joanny Beretty Molli w Polsce
ks. Stanisław Zbojnowicz
Joanna Beretta Molla - wzór matki i lekarki
Marek Wójtowicz SJ
Św. Joanna Beretta-Molla - niewiasta dzielna
ks. Czesław Drążek SJ
Umiłowała do końca
ks. Piotr Gąsior
Ależ się kochali!
Maria Teresa Antognazza, Mario Picozzi, Antonio Rimoldi
"Joanna Beretta Molla" - fragment książki
 
Piotr Molla, Elio Guerriero
Święta Joanna Beretta Molla

Życie tej "wspaniałej kobiety kochającej życie, mężatki, matki rodziny, lekarki niezwykle oddanej obowiązkom zawodowym, która poświęciła się obronie godności życia" - jak powiedział o niej kard. Carlo Maria Martini - było całkowicie skoncentrowane na osobie Jezusa Chrystusa, stanowiło urzeczywistnienie kilku cech Oblicza Jezusa, które Joanna kochała i kontemplowała.
Piotr Molla, Elio Guerriero
Joanna, kobieta mężna

Piękna opowieść o niezwykłej kobiecie - lekarzu pediatrze, jej aktywnym życiu poświęconym chorym, rodzinie i przyjaciołom. Joanna znalazła prawdziwe piękno w przeżywaniu życia w radości i miłości do Boga, w szacunku i miłości wobec stworzeń Bożych.
praca zbiorowa
Joanna Beretta Molla. Życie rodzinne jako powołanie

Joanna Beretta Molla została kanonizowana przez Jana Pawła II w 2004 roku. Była lekarzem medycyny, pediatrą i matką, radosną kobietą, która kochała życie. Jeździła na nartach, kochała przyrodę, chodziła do teatru i lubiła dobrze się ubierać. Książka uwzględnia wiele dotychczas nieznanych faktów, dokumentów i świadectw oraz materiałów gromadzonych przy okazji procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.
ks. Piotr Gąsior
W podróż miłości
Przewodnik śladami św. Joanny Beretty Molli

Niniejszy przewodnik został przygotowany przede wszystkim z myślą o polskich czcicielach św. Joanny Beretty Molli, zarówno tych chcących poznać bliżej miejsca i otoczenie, w którym żyła - dla nich będzie zachętą do odwiedzenia tych miejsc - jak również dla tych, którzy wybierają się w jedyną w swoim rodzaju "podróż miłości" jej szlakiem. Jak się okazuje, stanowimy po Włochach najliczniejszą grupę narodowościową odwiedzającą jej rodzinne strony.
Ewa Stadtmüller
Święta Joanna Beretta Molla

Piotr Molla doczekał zarówno beatyfikacji, jak i kanonizacji swej żony. Dziś do świętej pani doktor modlą się nie tylko matki oczekujące dziecka, ale i lekarze, narzeczeni, małżonkowie...

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W starożytnych Cibalae - św. Polliona, diakona i męczennika. Zachował się starożytny opis jego procesu i męczeństwa. Grecy zwali go Puplionos.

oraz:

bł. Hanny Chrzanowskiej (+ 1973); św. Pamfila, biskupa (+ 700); świętych męczenników: Patrycjusza, biskupa, Akacjusza, Menandra i Polyena (+ ok. 360); świętych męczenników Teodory, dziewicy, i Dydyma (+ 304); św. Walerii, męczennicy (+ II w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG