WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

15 maja
Święty Izydor Oracz

Zobacz także:

Święty Izydor Oracz z żoną - bł. Marią
Izydor urodził się w Madrycie ok. 1080 r. Pochodził z ubogiej, ale szczerze religijnej rodziny, która z niewiadomych przyczyn przeniosła się na wieś. Bieda w domu zmusiła Izydora jako młodzieńca do pracy w charakterze parobka u zamożnego sąsiada, Jana Vargasa. Z tego czasu pochodzi piękna legenda: oskarżono Izydora, że za mało pracuje, a za wiele się modli. Zdziwiło to gospodarza, u którego pracował, gdyż zawsze powierzone mu prace były na czas dobrze wykonane. Postanowił jednak podpatrzeć. Ujrzał Izydora zatopionego w modlitwie i anioła, który za niego wykonywał orkę.
Po pewnym czasie Izydor ożenił się i wraz ze swoją małżonką, bł. Marią Toribia, przeniósł się do Madrytu. Tu żona porodziła mu syna. Kiedy Arabowie zajęli Madryt, Święty był zmuszony go opuścić. Rychło wszakże do niego powrócił, kiedy miasto zostało odbite z rąk Arabów. Izydor zasłynął z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia. Wszystkim, co w jego mniemaniu mu zbywało, choć sam ubogi, chętnie dzielił się z uboższymi od siebie. Zmarł około roku 1130. Pochowany został na cmentarzu św. Andrzeja. W roku 1170 przeniesiono jego śmiertelne szczątki do kościoła, w którym jako dziecko otrzymał chrzest. Cuda, jakie działy się przy jego grobie, ściągały mnóstwo pielgrzymów. Pomiędzy błogosławionych zaliczył go papież Paweł V w roku 1619, a w kilka lat potem papież Grzegorz XV w roku 1622 wyniósł go do chwały świętych.
Św. Izydor Oracz doznaje szczególnej czci w Madrycie, gdzie w jego uroczystość urządza się wspaniałe celebry w kościołach oraz festyny na ulicach. Także w Polsce jako patron rolników doznawał kiedyś wielkiej czci. Od około dwudziestu lat jego kult jest przywracany, zwłaszcza w okolicach Białegostoku. Jest patronem diecezji kieleckiej, Madrytu, Saragossy oraz rolników.

W ikonografii Święty przedstawiany jest z atrybutami nawiązującymi do wydarzeń w jego życiu. Są nimi: Anioł, który orze podczas modlitwy Świętego, pług zaprzężony w dwa woły, kłosy, laska, spod której wypływa źródło, różaniec.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Duszpasterstwo Rolników
Święty Izydor Oracz z Madrytu
Piotr Drzyzga
Anielska orka
x. Karol Antoniewicz
Święty Izydor Oracz
- przykład życia godnego naśladowania
Krzysztof Jurgiel
Dzięki wstawiennictwu św. Izydora
Aleksandra Wojdyło
Intronizacja relikwii św. Izydora
Parafia św. Izydora w Markach
Patron parafii
 
Praca zbiorowa
Nasi Święci Patroni

Książka ukazuje 150 najbardziej znanych świętych - nie tylko Apostołów (Paweł, Piotr, Andrzej), założycieli zakonów (Ignacy Loyola), wybitnych myślicieli i reformatorów (Augustyn, Tomasz z Akwinu), mistyków (Hildegarda z Bingen), ale także ludzi prostych (Bernadetta, Izydor Oracz).
Paul O'Sullivan
Wszystko o aniołach

W tej fascynującej książeczce autor opowiada o archaniołach - św. Michale, św. Gabrielu, św. Rafale, a także o znaczeniu aniołów w życiu św. Gemmy, św. Agnieszki, św. Franciszki Rzymianki, św. Dominika, św. Tomasza z Akwinu, św. Róży z Limy, św. Wincentego Ferreriusza, a także św. Izydora, patrona rolników.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Autun, we Francji - św. Retyka, biskupa. Do godności tej powołano go, gdy owdowiał. Rychło zdobył sobie poważanie, a cesarz Konstantyn obdarzył go wielkim zaufaniem. Uczestniczył w kilku synodach i mediacjach. Zmarł w roku 334. Z jego pism niemal nic nie ocalało.

oraz:

bł. Zofii Maciejowskiej Czeskiej, zakonnicy (+ 1650); św. Dympny, królewny Irlandii, dziewicy i męczennicy (+ VI w.); świętych męczenników Kasjusza, Wiktoryna i Maksyma (+ III w.); świętych męczenników Piotra, Andrzeja, Pawła i Dionizji (+ 251); św. Symplicjusza, biskupa i męczennika (+ 304)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG