WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

24 maja
Rocznica przeniesienia relikwii św. Dominika

Zobacz także:

Grób św. Dominika Guzmana w Bolonii
Zgodnie ze swoją wolą, Dominik Guzman został pochowany "pod stopami braci" w kościele św. Mikołaja w Bolonii. Mimo że wielu chorych zaświadczało, iż doznawali uzdrowień przy jego grobie, bracia nie chcieli ich uznawać, a nawet niszczyli dziękczynne wota. W końcu 24 maja 1233 roku papież Grzegorz IX pozwolił na przeniesienie ciała Dominika do marmurowego grobowca, w obecności legata papieskiego, arcybiskupa Rawenny, Teodoryka i bł. Jordana z Saksonii (następcy Dominika) oraz wielu braci uczestniczących w kapitule generalnej dominikanów w Bolonii. Wtedy to "cudowny zapach unosił się ze świętego ciała, dając wszystkim dobitne świadectwo, że ten człowiek był dobrą wonią Chrystusa. Arcybiskup odprawił uroczystą Mszę św., a ponieważ działo się to we wtorek po Zesłaniu Ducha Świętego, chór zaśpiewał antyfonę na wejście: «Przyjmijcie wdzięczną woń waszej chwały»". Był to początek procesu kanonizacyjnego, zakończonego 3 lipca 1234 roku, kiedy papież Grzegorz IX ogłosił Dominika świętym. Bł. Jan z Vercelli, szósty generał Zakonu, wystawił mu godniejszy grobowiec, w którym 5 czerwca 1267 roku złożono relikwie św. Dominika.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Benedykt XVI
Franciszek i Dominik byli świadkami i nauczycielami
Audiencja generalna, 13 stycznia 2010 r.
Benedykt XVI
Dominik - autentyczny głosiciel Ewangelii
Audiencja generalna, 3 lutego 2010 r.
Ryt dominikański
Przeniesienie relikwii św. ojca Dominika
 
Łukasz Wojciechowski
Krótka historia kultu relikwii
 
Guy Bedouelle OP
Dominik, czyli łaska Słowa

Duchowy portret św. Dominika. Książka bez upiększającej legendy oddaje temperament, wrażliwość i pogodę ducha założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, który od ośmiu wieków pozostaje żywą inspiracja dla pokoleń dominikanów.
Thierry-Dominique Humbrecht OP
Powołanie dominikańskie

Autor z dystansem i humorem prezentuje różne aspekty dominikańskiej duchowości. Wszystkim przyjaciołom rodziny zakonnej św. Dominika autor przypomina, czym jest charyzmat Czarnych Braci: kaznodziejów w służbie prawdy.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
Na wyspie Saint-Honorat, u Lazurowego Wybrzeża - św. Wincentego z Lerynu. We wczesnych martyrologiach nie figurował. Wpisano go do nich późno, na co niewątpliwie wpłynęło znaczenie jego dziełek, odkrytych na nowo. Wincenty sformułował w nich zasady interpretacji tradycji katolickiej oraz rozwoju teologii. Zmarł jako mnich przed rokiem 450.

W Marrakeszu, w Maroku - bł. Jana de Prado, męczennika. Studia ukończył w Salamance. W roku 1584 wstąpił do franciszkanów-obserwantów. W kilka lat później został prowincjałem. Powziął wtedy myśl odnowienia pracy misyjnej w Maroku. Gdy następnie obrano go gwardianem w Kadyksie, rozpoczął negocjacje z sułtanem. Jego plany pokrzyżowała nagła zmiana panującego. Ujęty i pobity przez następcę, zginął na stosie w roku 1631. Beatyfikował go w roku 1728 Benedykt XIII.

oraz:

św. Franciszka Clet, prezbitera i męczennika w Chinach (+ 1820); św. Joanny, żony Chuzy (+ I w.); św. Ludwika Zefiryna Moreau, biskupa w Kanadzie (+ 1901); św. Manachena z Antiochii (+ I w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG