WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

27 maja
Święty Augustyn z Canterbury, biskup

Zobacz także:

Święty Augustyn z Canterbury
Augustyn, nazywany apostołem Anglii, żył w VI w. Będąc opatem benedyktyńskiego klasztoru św. Andrzeja w Rzymie, został wysłany przez Grzegorza Wielkiego wraz z 40 mnichami do Brytanii (596). Sakrę biskupią Augustyn otrzymał za zezwoleniem papieża z rąk biskupa Arles w Galii, prawdopodobnie jeszcze w drodze do Anglii. Król Kentu, św. Etelbert, wraz z małżonką Bertą (córką chrześcijańskiego władcy Paryża), przyjął ich życzliwie w Wielkanoc 597 r. Dzięki pomocy króla w jego stolicy, Canterbury, zaistniało biskupstwo i opactwo benedyktyńskie pw. świętych Piotra i Pawła. Wraz z królem i jego dworem chrzest przyjęło w Anglii około 10 tys. Sasów.


Św. Augustyn z Canterbury i św. Grzegorz Wielki Praca ewangelizacyjna postępowała tak szybko, że już w roku 601 papież przysłał na pomoc nową grupę zakonników. Równocześnie ustanowił 2 metropolie i 24 sufraganie. Jako pierwszy prymas Anglii i metropolita Canterbury Augustyn otrzymał od papieża paliusz arcybiskupi. Druga metropolia na ziemiach angielskich powstała w Yorku dopiero po śmierci Augustyna. W 602 r. Augustyn ufundował pierwszą w Anglii katedrę w Canterbury, która obecnie znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Św. Grzegorz wysyła mnichów do Anglii Augustyn zmarł 26 maja 604 lub 605 r. Został pochowany obok św. Etelberta w ufundowanym przez siebie opactwie benedyktyńskim w Canterbury. W roku 1091 jego relikwie zostały przeniesione do rozbudowanej świątyni opactwa. Miały wtedy miejsce liczne cuda, podobnie jak za życia biskupa. Wspomnienie przeniesienia relikwii obchodzone jest w Anglii 6 września. Na miejscu, gdzie św. Augustyn miał, wraz ze swoimi towarzyszami, po raz pierwszy stanąć na ziemi angielskiej w Ebbsfleet, wystawiono na pamiątkę oryginalny, do dziś stojący obelisk-krzyż. Canterbury było stolicą katolickich prymasów przez prawie 1000 lat - do czasu, kiedy król Henryk VIII wprowadził anglikanizm. Odtąd katedra w Canterbury jest stolicą tego właśnie Kościoła (od roku 1534), a katedra prymasów katolickich przeniosła się do Londynu (w wieku XIX).

W ikonografii Augustyn przedstawiany jest w stroju biskupim lub jako benedyktyn.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Św. Augustyn z Cantenbury
Polonia Christiana
Św. Augustyn z Cantenbury
opr. Jarosław Charkiewicz
Św. Augustyn, biskup Canterbury
Wojciech Świątkiewicz
Św. Augustyn z Canterbury
wiara.pl
Apostoł Anglii
deon.pl
Augustyn z Canterbury
Maksymilian Sas
Augustyn z Canterbury nawracający Anglosasów
- przyczynek do tożsamości
średniowiecznego misjonarza
 
Guy Bedouelle OP
Wielka ilustrowana historia Kościoła

Ojciec Guy Bedouelle - szwajcarski dominikanin, zasłużony profesor historii na uniwersytecie we Fryburgu - kreśli dzieje Kościoła od czasów pierwotnych aż do pontyfikatu Benedykta XVI, przywołuje wszystkie najważniejsze historyczne postaci.
ks. Zygmunt Zieliński
Historia Kościoła

Książka w sposób syntetyczny przybliża dzieje Kościoła począwszy od starożytności po wiek XX. Przeznaczona jest nie tylko dla studentów teologii i kierunków humanistycznych, ale także dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami historii Kościoła i ścisłego powiązania życia kościelnego z rozwojem społeczno-politycznym.
G. K. Chesterton
Krótka historia Anglii

Książka zaskakuje nowatorstwem, a zarazem prostotą. Mimo że dotyczy ona historii, to świeżość spojrzenia Autora kształtuje dziś nasze twórcze spojrzenie na współczesność. Chesterton, w sposób sobie tylko właściwy, analizuje nie tyle suche fakty, lecz przede wszystkim kontekst kulturowy i przemiany społeczno-mentalne, w których owe fakty miały miejsce.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Durostorum - św. Juliana, męczennika. Zachowały się akta sprawy, jaką o wyznawanie wiary toczył z nim sędzia Maksym. Julian, który był weteranem armii Galeriusza, nie ugiął się mimo obietnic i gróźb w wyznawaniu wiary. Ścięto go mieczem w roku 297 w dalekiej prowincji Moesia Inferior, tam gdzie obecnie znajduje się miasto Silistria (Silistra).

W Londynie - bł. Małgorzaty Pole, męczennicy. Hrabina Salisbury była córką Jerzego Plantageneta, spowinowaconą ponadto przez męża z Tudorami. Owdowiała, przeżywała kolejne ciosy: śmierć najstarszego syna, Henryka Montague, skazanego na skutek fałszywego oskarżenia; długie przebywanie w więzieniu, które miało być zemstą za to, że jej drugi syn, kardynał Reginald Pole, wydał dziełko o jedności Kościoła. Ścięto ją w końcu bez wyroku sądowego w roku 1541. Beatyfikował ją w roku 1886 Leon XIII.

oraz:

św. Eutropiusza, biskupa Orange (+ V w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG