WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

18 czerwca
Święta Elżbieta z Schönau, dziewica, zakonnica

Zobacz także:

Święta Elżbieta z Schönau
Elżbieta urodziła się około 1129 r. zapewne w niemieckim Bonn. Pochodziła ze znakomitej rodziny. Była jeszcze dzieckiem, kiedy pobożni rodzice ówczesnym zwyczajem oddali ją na naukę i wychowanie do klasztoru benedyktynek w Schönau nad Renem (Hesja w Niemczech). Tu pozostała na zawsze. W roku 1147 jako 18-letnie dziewczę przywdziała welon zakonny, by niedługo potem złożyć śluby. Po 10 latach została wybrana na mistrzynię nowicjatu, a potem na przełożoną.
W pięć lat po wstąpieniu do klasztoru Elżbieta zapadła na ciężką chorobę, którą znosiła przez 12 lat z heroiczną cierpliwością. Kiedy cierpienia się wzmagały i nie mogła chodzić o własnych siłach, wykorzystywała cenny czas na słodką modlitwę z Bogiem. Obdarzona darem kontemplacji, doznawała objawień Pana Jezusa, Matki Bożej i świętych Pańskich. Obdarzył ją Pan Bóg także darem proroctwa. Jej wizje miały wpływ na mariologię i religijność średniowiecza. Korespondowała ze znaną mistyczką, św. Hildegardą z Bingen, doktorem Kościoła.
Kiedy Elżbieta umierała 18 czerwca 1164 r., miała 35 lat. Została pochowana w opactwie św. Floryna w Schönau. Do Martyrologium Rzymskiego wpisał ją w 1584 r. papież Grzegorz XIII. W roku 1632 relikwie Elżbiety zostały w czasie wojny trzydziestoletniej sprofanowane i zniszczone przez protestanckich Szwedów. Zachowała się jedynie szczęśliwie relikwia głowy św. Elżbiety.
Święta zostawiła po sobie bogatą korespondencję. Naglona nadprzyrodzonymi wizjami, pisała do biskupów w sprawie reformy Kościoła. Jej listy zebrał starannie i opublikował jej brat, Ekbert, który był opatem klasztoru. Jest patronką osób cierpiących na depresję, wzywana w obronie przed pokusami.

W ikonografii przedstawiana jest w habicie benedyktyńskim jako zakonnica doświadczająca wizji. Jej atrybutem jest: księga, pastorał, krzyż.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Michał Gryczyński
Św. Elżbieta z Hesji
Święci Pańscy
Elżbieta z Schönau
Polonia Christiana
Św. Elżbieta z Schönau
Piotr Drzyzga
Przyjaciółka słynnej Hildegardy
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Św. Elżbieta z Schönau
deon.pl
Elżbieta z Schönau
 
Annerose Sieck
Mistyczki. Historie kobiet niezwykłych

Autorka przedstawia historie niezwykłych kobiet z czasach średniowiecza i wczesnej nowożytności, które wykraczały poza ówczesne kulturowe role i schematy. Opowiada o ich głębokiej wierze, odwadze i ogromnej determinacji w poszukiwaniach duchowych. Przybliża również pisma, w których przekazały one swe intrygujące wizje i osobiste doświadczenia spotkania z Bogiem.
Hélene i Jean Bastaire
Kobieca pieśń uwielbienia
Od matek pustyni do Edyty Stein

Książka opowiada o licznych, różniących się od siebie chrześcijankach, które przez wieki wychwalały Stwórcę, "opiewając" godność Jego stworzenia.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Bordeaux, we Francji - św. Amanda, biskupa. Był uczniem i następcą św. Delfina. On to przygotował do chrztu św. Paulina z Noli, który w swych listach wystawił mu piękne świadectwo. Na stolicę biskupią wstąpił w roku 404. Daty śmierci nie znamy.

oraz:

św. Eteriusza, męczennika (+ IV w.); św. Klaogera, pustelnika (+ 485); świętych męczenników Leoncjusza, żołnierza, Hipacego, trybuna, i Teodula (+ IV w.); świętych braci męczenników Marka i Marcelina (+ 287)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG