WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

26 czerwca
Święty Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter

Zobacz także:

Święty Josemaría Escrivá de Balaguer
Josemaría Escrivá urodził się w Barbastro (w Hiszpanii) 9 stycznia 1902 roku. Rodzice - pobożni i przykładni katolicy - ochrzcili go cztery dni po narodzinach. Był drugim z sześciorga rodzeństwa, radosnym, żywym i szczerym dzieckiem oraz dobrym, bystrym i inteligentnym uczniem. Bóg bardzo szybko zaczął hartować duszę Josemaríi w kuźni bólu: w latach 1910-1913 umierają trzy jego młodsze siostry, w 1914 r. rodzina zostaje zrujnowana ekonomicznie.
Zimą, na przełomie 1917-1918 roku, zdarzyło się coś, co wpłynęło decydująco na przyszłe losy Josemaríi Escrivy: w czasie Bożego Narodzenia w miasteczku spadł śnieg. Niedługo potem Josemaría spostrzegł na nim ślady bosych stóp. Dostrzegłszy wielkie poświęcenie karmelity bosego, do którego należały te ślady, Josemaría postanowił zostać kapłanem, aby stać się bardziej dyspozycyjnym dla Boga. 27 listopada 1924 roku nagle umarł jego ojciec. 28 marca 1925 r. Josemaría został wyświęcony na kapłana. W kwietniu 1927 r. przeniósł się do Madrytu, aby tam doktoryzować się w prawie cywilnym. Tutaj, 2 października 1928 roku, podczas rekolekcji przeżywa wizję dzieła, do którego Bóg go powołuje. Ten dzień przyjmuje się za datę założenia Opus Dei (Dzieła Bożego), w którym świeccy mężczyźni i kobiety uczą się dążyć do świętości na drodze zwykłej codzienności i zajęć. Od tej chwili zaczyna pracować nad tym dziełem, a jednocześnie kontynuuje posługę kapłańską, zwłaszcza wśród ubogich i chorych. Ponadto studiuje w Madrycie i udziela lekcji, by utrzymać matkę i rodzeństwo.

Święty Josemaría Escrivá de Balaguer W 1946 roku na stałe przenosi się do Rzymu, gdzie broni doktoratu z teologii. Tam też zostaje mianowany konsultorem kongregacji watykańskich, honorowym członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej i prałatem honorowym Ojca Świętego. Z Rzymu wyjeżdża do różnych krajów Europy, a w 1970 roku do Meksyku, by tam umacniać Opus Dei. Umiera w Rzymie na zawał serca 26 czerwca 1975 r.
Napisany przez niego zbiór medytacji zatytułowany Droga zalicza się do klasyki duchowości. W chwili jego śmierci Opus Dei jest już obecne na pięciu kontynentach, liczy ponad 60 tysięcy wiernych z osiemdziesięciu narodowości. Obecnie liczy ponad 80 tys. członków: duchownych i świeckich na całym świecie. Ma wielkie zasługi dla ożywienia Kościoła i jego obecności w różnych środowiskach zawodowych na wszystkich kontynentach. Członkami Opus Dei są m.in. prymas Peru, kard. Juan Luis Cipriani Thorne z Limy i były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls.

Po śmierci Josemaríi Escrivy tysiące wiernych zwróciło się do papieża z prośbą o otwarcie procesu kanonizacyjnego. 17 maja 1992 r. w Rzymie, w obecności 300 tysięcy wiernych przybyłych z całego świata, św. Jan Paweł II wyniósł Josemaríę Escrivę na ołtarze. 21 września 2001 r. Zgromadzenie Zwyczajne Kardynałów i Biskupów, członków Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, jednogłośnie stwierdziło cudowny charakter uzdrowienia przypisywanego bł. Josemaríi. Dekret uznający cud odczytany został w obecności papieża 20 grudnia 2001 r. Kanonizacja odbyła się 6 października 2002 r.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Josemaria Escriva
Pisma
 
św. Josemaría Escrivá
Droga

Droga św. Josemaríi Escrivy, którą czytali i cytowali ostatni papieże, stała się klasyczną pozycją duchowości. Krótkie, dobitne zdania, z jakich się składa, czynią ją szczególnie stosowną do osobistej medytacji. Chrześcijanom pomoże kroczyć tuż za Mistrzem, a wszystkim ludziom dobrej woli zastanowić się poważnie nad swoim życiem.
św. Josemaría Escrivá
Bruzda

"Bruzda" to owoc doświadczenia duszpasterskiego św. Josemaríi Escrivy, założyciela i pierwszego prałata Opus Dei. W zamiarze autora miała ona pomóc czytelnikowi kształtować własne życie duchowe i uczyć modlitwy osobistej; przypominać, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Wskazania w niej zawarte przez lata nie straciły nic ze swej aktualności i siły.
św. Josemaría Escrivá
Kuźnia

"Kuźnia" świętego Założyciela Opus Dei to książka pełna ognia, której lektura może zaprowadzić wiele dusz do kuźni miłości Bożej i rozpalić je pragnieniem świętości i apostolstwa. Jest to zbiór przyjacielskich i ojcowskich rad dla tego, kto zdecyduje się potraktować poważnie swoje chrześcijańskie powołanie.
św. Josemaría Escrivá
Droga. Bruzda. Kuźnia

Roznieć swoją wiarę - Chrystus nie jest postacią, która przeminęła. Nie jest wspomnieniem, które gubi się gdzieś w przeszłości. On żyje! Św. Paweł powiada: Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki!
św. Josemaría Escrivá
Przyjaciele Boga

Jest to zbiór 18 homilii Josemaríi Escrivy, mówiących o podstawowych cnotach chrześcijańskich. Są one swoistą katechezą doktryny i życia chrześcijańskiego, w której autor przypomina o wezwaniu wszystkich ludzi do świętości.
św. Josemaría Escrivá
To Chrystus przechodzi

Zbiór homilii na poszczególne okresy roku liturgicznego. Autor pracował jako duszpasterz w różnych środowiskach, zwłaszcza w tych najbiedniejszych. Wszędzie tam, gdzie pracował, niósł ewangeliczne przesłanie. W swoich homiliach zachęca wiernych do naśladowania Jezusa Chrystusa.
św. Josemaría Escrivá
O Eucharystii

Te strony przekazują nam doświadczenia świętego zakochanego w Jezusie Chrystusie i przez to gorącego czciciela Najświętszego Sakramentu. Każdy, kto zobaczył, jak św. Josemaria odprawiał Mszę świętą, jak przyklękał przed tabernakulum, czy po prostu jak skupiał swój wzrok na Świętej Hostii wystawionej w monstrancji, nie pozostawał obojętny.
św. Josemaría Escrivá
W ramionach Ojca

Bogactwo zebranych tekstów pozwala zrozumieć jasną wizję ojcostwa Bożego, którą święty Josemaría głosił całym swoim życiem. Jednocześnie ukazuje inną charakterystyczną cechę jego świętości: poczucie dziecięctwa Bożego.
św. Josemaría Escrivá
Różaniec święty

Rozważania tajemnic różańcowych przygotowane przez założyciela Opus Dei.
św. Josemaría Escrivá
Różaniec święty. Droga krzyżowa

Dzięki modlitewnikowi z rozważaniami św. Josemarii Escrivy dowiesz się, po co modlić się na różańcu i jak robić to dobrze. W książce znajdziesz rozważania wszystkich tajemnic różańcowych. W drugiej części książki odnajdziesz rozważania drogi krzyżowej. Każda tajemnica oraz stacja drogi krzyżowej jest opatrzona grafiką. W rozważaniach możesz odnaleźć wskazówki, jak żyć dobrze każdego dnia.
 
Jan Paweł II
Tajemnica świętości i apostolstwa
Homilia podczas kanonizacji, Rzym, 6 października 2002 r.
Jan Paweł II
Jego przykład niech was umacnia
Anioł Pański po Mszy kanonizacyjnej
Rzym, 6 października 2002 r.
Jan Paweł II
Poświęcił swe życie służbie Kościołowi
Przemówienie do przybyłych na kanonizację
Rzym, 7 października 2002 r.
vatican.va
Zarys biografii błogosławionego Josemarii
Strona poświęcona św. Josemarii Escriva
wiara.pl
Ślady bosych stóp na śniegu
Wojciech Hausner
Życie do naśladowania
Andres Vazquez de Prada
Założyciel Opus Dei. Życie Josemaríi Escrivy
 
Opus Dei
Serwis internetowy
Opus Dei
Życiorys św. Josemaríi Escrivy
wiara.pl
Czym jest Opus Dei?
wiara.pl
Opus Dei w pytaniach i odpowiedziach
Paweł Zuchniewicz
Bł. Josemaria Escriva de Balaguer
Paweł Zuchniewicz
Wyobraźnia miłosierdzia
niedziela.pl
O świętym z kandydatem na świętego
Florance Robert z Opus Dei
Nie noszę plakietki na czole
ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski
Czy katolik to znaczy bez ambicji?
Barbara Sułek-Kowalska
Dzieło Boże, czyli jak być świętym uśmiechniętym
Nowenna do św. Josemarii Escrivy w intencji pracy
(format PDF)
 
Pedro Casciaro
Josemaría Escrivá. Przekroczyć marzenia

Relacja naocznego świadka opowiedziana ze swadą powieściopisarza - tak można streścić książkę "Przekroczyć marzenia" o życiu założyciela Opus Dei, świętego Josemaríi Escrivy.
Michele Dolz
Moja Matka Kościół
Życie świętego Josemarii Escrivy,
założyciela Opus Dei

W najnowszej historii Kościoła niewiele było inicjatyw apostolskich, które wywołały tak wielkie zainteresowanie światowej opinii publicznej, jak Opus Dei. Książka ta w bardzo przystępny sposób opowiada o życiu i twórczości założyciela tej organizacji Josemarii Escrivy de Balaguera (1902-1975), który w 2002 roku został wyniesiony na ołtarze.
Gerard J. M. van den Aardweg
Święci się nie skarżą
Dojrzałość ludzka na przykładzie
św. Josemarii Escrivy

Josemaria Escriva głosił pełnowartościową duchowość świeckich. Sam był on "zwyczajny" jako człowiek. To wynika z walki, jaką musiał podejmować ze swymi niedoskonałościami, ale także z jego prostolinijności, naturalności, radości życia i miłości do ludzi.
ks. Jan O'Dogherty
Rekolekcje ze św. Josemarią Escrivą

Znając wiele historii świętych, wiedząc, że podczas procesu kanonizacyjnego poszukuje się cnót heroicznych, możemy mieć mylne wyobrażenie o tym, czym jest świętość. Możemy myśleć wówczas: "To nie dla mnie". W tym wypadku świętość przeznaczona byłaby tylko dla wielkich, takich, jakich widzimy na ołtarzach, którzy bardzo są od nas, normalnych grzeszników, inni. Mielibyśmy wówczas głęboko przeinaczone pojęcie świętości, błędne przekonanie, które - według mnie jest to zagadnienie centralne - zostało wyjaśnione i poprawione przez samego Josemaríę Escrivę.
Jose Luis Soria
Escriva. Mistrz dobrego humoru

Książka napisana z polotem. Zawiera liczne anegdoty związane z założycielem Opus Dei. Doskonale ilustrują one tę prawdę, że głęboka i nadprzyrodzona radość jest jednym z fundamentów życia chrześcijanina.
bp Javier Echevarría
Wspomnienie o świętym Josemarii Escrivie,
założycielu Opus Dei

Biskup Javier Echevarría prawie przez 25 lat towarzyszył św. Josemaríi Escrivie, założycielowi Opus Dei, wspólnie się z nim modląc, pracując, uświęcając. Przez cały ten czas, zdając sobie sprawę, iż na co dzień obcuje z prawdziwie świętym człowiekiem, prowadził notatki, spisując różne wydarzenia z jego życia, wypowiedzi, pouczenia, refleksje, wspomnienia.
bp Alvaro del Portillo
O założycielu Opus Dei

Książka jest zapisem rozmowy, jaką włoski dziennikarz Cesare Cavalleri przeprowadził z biskupem Álvaro del Portillo - wyjątkowym świadkiem dzieła i życia św. Josemarii Escriva. Biskup Alvaro przytacza wiele niepublikowanych wcześniej szczegółów z życia Świętego. Forma i klimat rozmowy sprawiają, że opisana postać staje się nam bardzo bliska.
praca zbiorowa
Kapłaństwo - niezwykły dar
Prezent dla wspaniałego kapłana

To prezent dla wspaniałego kapłana, np. proboszcza, wikarego, księdza katechety, księdza rekolekcjonisty. Autorami tekstów są m.in. św. Jan Maria Vianney, św. Josemaría Escrivá de Balaguer, bł. Jakub Alberione, Benedykt XVI, Jan Paweł II, ks. Andrzej Przybylski, ks. Jerzy Szymik, Joanna Czapla, są też cytaty z Biblii, a wszystko zdobią wymowne zdjęcia.
John Allen
Opus Dei

Przez wiele lat Opus Dei było ulubionym tematem mrocznych i spiskowych teorii. Książka Allena pozwala wreszcie zobaczyć fakty w pełnym świetle.
Jan Domaradzki
Ethos pracy w doktrynie i praktyce Opus Dei

Praca Jana Domaradzkiego doskonale wypełnia lukę w socjologicznych badaniach nad Opus Dei, ruchami religijnymi i ich rolą dla zmiany społecznej. Koncentrując się na socjologicznej interpretacji, Autor umiejętnie pokazuje Opus Dei także z perspektywy psychologicznej, etycznej i teologicznej.
ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski, Rafał Porzeziński,
Paweł Kęska
Fitness duchowy (audiobook)

Jak ćwiczyć duszę? Czy istnieje jakiś zestaw ćwiczeń, które sprawią, że stanie się silna, mocna i godna naśladowania? Tak! Są takie ćwiczenia. Cykl "Fitness Duchowy" to radiowa perełka. Głównym trenerem fitness i autorem tekstów jest ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski z Prałatury Opus Dei w Polsce.
Mauro Leonardi
Pół godziny dla Boga

Książka stanowi pomoc dla tych, którzy w codziennym zabieganiu mają trudności w praktykowaniu takiej modlitewnej miłości. W pierwszej części autor udziela cennych rad, jak mogłaby wyglądać nasza modlitwa myślna. Posiłkuje się przy tym obficie pismami założyciela Opus Dei, św. Josemarii Escrivy de Balaguera, który doskonale znał dylematy współczesnego człowieka i był dla wielu ludzi skutecznym przewodnikiem na drogach wiary i modlitwy.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Trydencie - św. Wigiliusza, biskupa. Na stolicę trydencką wstąpił przed rokiem 385. Wybudował podobno 30 kościołów i wiele zdziałał dla nawrócenia pogan. Zmarł albo raczej męczeńską śmierć poniósł około roku 405. Gdzieniegdzie wspominany jest w dniu 31 stycznia.

W Poitou, we Francji - św. Maksencjusza, opata. Do Poitou ściągnęła go sława św. Hilarego. Około roku 500 obrano go opatem. Pod koniec życia schronił się w rekluzji, ale nadal kierował swymi duchownymi synami. Zmarł około roku 515. Św. Grzegorz z Tours pisze, że klasztor, w którym go pochowano, przybrał nazwę Cellula sancti Maxentii.

W Cambrai, w północnej Francji - błogosławionych Magdaleny Fontaine, Franciszki Lanel, Teresy Fantou oraz Joanny Gerard, męczenniczek. Były szarytkami, obsługującymi chorych w pobliskim Arras. Gdy wybuchła rewolucja, wiele z ich współsióstr udało się za granicę, w szczególności do krajów niemieckich, Polski i Szwajcarii. One same pozostały na miejscu i nadal spełniały swe samarytańskie posługi. W końcu zażądano przysięgi konstytucyjnej, mimo to pozostawiono je jeszcze w szpitalu, zarządzanym przez rządowego dyrektora. Aresztowano je w kwietniu 1794 r. W czerwcu zostały przewiezione do Cambrai i po krótkiej rozprawie skazane na śmierć. W więzieniu i w drodze na gilotynę podtrzymywały innych swym rozmodleniem i słowami otuchy. Benedykt XV beatyfikował je w roku 1920.

oraz:

św. Antelma, opata i biskupa (+ 1178); św. Dawida, pustelnika (+ ok. 540); św. Pelagiusza, męczennika (+ 925); świętych Salwiusza, biskupa, i Superiusza (+ VIII w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG