WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Zajrzyj też na półkę:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

17 września
Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, biskup

Zobacz także:

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński


Zygmunt Szczęsny urodził się w 1822 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany został w atmosferze religijnej i patriotycznej, od najmłodszych lat był czcicielem Matki Bożej. Skończył studia w Moskwie i Paryżu. Wstąpił do seminarium duchownego i w 1855 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Petersburgu. Został ojcem duchownym w tamtejszym seminarium. Uważnie przyglądał się sytuacji w Rosji i losom Polaków, zwłaszcza opuszczonych dzieci i starców. Bolał nad zamknięciem nowicjatów zakonnych, co było jedną z form carskich represji wobec Kościoła katolickiego.


W 1857 r. założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, któremu zlecił opiekę nad dziećmi oraz ludźmi chorymi i starymi. Jednym z zadań zgromadzenia było organizowanie szkół dla wiejskich dzieci.
W 1862 r. papież bł. Pius IX mianował Zygmunta Szczęsnego arcybiskupem metropolitą warszawskim. Piastując ten urząd, Zygmunt przyczynił się do wyraźnego odrodzenia duchowego dawnej stolicy Polski. Zreformował seminarium i Akademię Duchowną w Warszawie, założył schronisko dla biednych dzieci i upowszechnił nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. W 1864 r., po niespełna półtorarocznej posłudze arcybiskupiej, został przez władze carskie skazany na wygnanie w głąb Rosji za to, że w marcu 1863 r. napisał list do cara Aleksandra II w obronie Kościoła i narodu. Również na wygnaniu, w Jarosławiu nad Wołgą, dawał przykład głębokiej wiary. Po 20 latach zwolniono go, jednakże otrzymał zakaz powrotu na teren swojej archidiecezji. Zamieszkał w Dźwiniaczce (wówczas województwo tarnopolskie, obecnie Ukraina), gdzie mimo podeszłego wieku i wyczerpania wygnaniem podjął pracę wśród ludzi.
Zmarł w pałacu arcybiskupim w Krakowie 17 września 1895 r. Jego pogrzeb na Wawelu stał się okazją do manifestacji patriotycznych.

Beatyfikacja Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Kraków 18.08.2002 Proces informacyjny przed beatyfikacją abp. Felińskiego otworzył kard. Stefan Wyszyński w 1965 r., zaś jego zamknięcia dokonał w 1984 r. kard. Józef Glemp. W 1988 roku Kongregacja ds. Kanonizacji ogłosiła ważność procesu. Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 r. przez św. Jana Pawła II podczas odprawianej przez niego Mszy świętej na krakowskich Błoniach. Ojciec Święty powiedział wówczas o nim m.in.:

Błogosławiony Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup Warszawy w trudnym czasie niewoli narodowej, wytrwale wzywał do ofiarności na rzecz ubogich, do otwierania instytucji wychowawczych i zakładów dobroczynnych. Sam założył sierociniec i szkołę i sprowadził do stolicy Siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Po upadku powstania styczniowego, wiedziony miłosierdziem wobec braci, otwarcie wystąpił w obronie prześladowanych. Ceną za tę wierność miłości było zesłanie w głąb Rosji, które trwało dwadzieścia lat. Również tam pamiętał o ludziach biednych i zagubionych, okazując im wielką miłość, cierpliwość i wyrozumiałość. Napisano o nim, że "w czasie swego wygnania, w ucisku wszechstronnym, w ubóstwie modlitwy, trzymał się tylko ciągle u stóp krzyża i oddawał się miłosierdziu Bożemu".

Kanonizacji Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w październiku 2009 r. dokonał papież Benedykt XVI. Ciało Świętego spoczywa w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Zygmunt Szczęsny Feliński
Wyjątki z pism
św. Zygmunt Szczęsny Feliński
Fragmenty Pamiętników
na temat Juliusza Słowackiego
św. Zygmunt Szczęsny Feliński
Szczególna świętość Imienia Maryi
 
Zygmunt Szczęsny Feliński
Pamiętniki

Pamiętniki Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1882-1895) ze względu na swe walory literackie, piękną polszczyznę i niebagatelną wartość historyczną należą do wyjątkowych pozycji pamiętnikarstwa XIX wieku.
Zygmunt Szczęsny Feliński
Prakseda, Oskar i Wanda

Książka zawiera dwa poematy świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa warszawskiego, napisane w czasie jego dwudziestoletniego zesłania w Jarosławiu nad Wołgą.
 
Jan Paweł II
Homilia podczas beatyfikacji
Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
Kraków - Błonia, 18 sierpnia 2002 r.
Benedykt XVI
Homilia podczas kanonizacji
Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
Watykan, 11 października 2009 r.
liturgia.pl
Biskupie insygnia św. abp. Felińskiego
przekazane archidiecezji warszawskiej
Mariusz Trojnar
Życiorys bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
s. dr Teresa Antonietta Frącek RM
Sylwetka duchowa bł. arcybiskupa
Zygmunta Szczęsnego Felińskiego na tle epoki
kard. Józef Glemp
Nad ludzką samotnością czuwa Bóg
Kazanie pasyjne wygłoszone 22 marca 1998 r.,
poświęcone m.in. Zygmuntowi Szczęsnemu Felińskiemu
Tadeusz Łaszkiewicz
Święty Wygnaniec
Andrzej Grajewski
Święty pod prąd
Jan Żaryn
Arcybiskup zesłaniec
franciszkanie.pl
Św. Zygmunt Szczęsny Feliński
Kajetan Rajski
Więzień stanu
ks. prof. Marek Chmielewski
Św. Zygmunt Szczęsny Feliński (format audio)
Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
Serwis internetowy
Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
Serwis internetowy
Mariusz Trojnar
Modlitwa o uproszenie łask
za przyczyną bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
s. Bolesława Dębska RM
Postać arcybiskupa warszawskiego
Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
(format RealAudio)
Radio Watykańskie
Założyciel Zgromadzenia
SS. Franciszkanek Rodziny Maryi (format RealAudio)
laudate.pl
Litania do św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
s. Teresa Antonietta Frącek RM
Św. Zygmunt Szczęsny Feliński.
Zaufał Opatrzności Bożej

Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup Warszawy, założyciel Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi, był wielki świadkiem wiary i duszpasterskiej miłości w czasach bardzo trudnych dla narodu i Kościoła w Polsce. Potrafił przeciwstawić się złu, wiedząc, że czekają go za to cierpienie i wygnanie. Jego postawa uczy nas głębokiej pobożności i mądrości. Niniejsza publikacja pomoże odkryć na nowo postać abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego po to, aby mieć w nim orędownika oraz uczyć się od niego zaufania Opatrzności Bożej.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
świętych męczenników Gordiana, Makryna i Waleriana (+ IV w.); św. Kolumby z Kordoby, dziewicy i męczennicy (+ 853); św. Satyra, wyznawcy (+ ok. 377); św. Teodory (+ ok. 300)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG