WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

24 października
Błogosławiona Józefina Leroux,
dziewica i męczennica

Zobacz także:

Wielka Rewolucja Francuska (1789-1799) miała wśród swoich celów m.in. zniesienie katolicyzmu we Francji. Uchwalona 12 lipca 1790 r. Konstytucja cywilna kleru zakładała zniesienie konkordatu z 1516 r., podporządkowanie Kościoła państwu i przejęcie majątków kościelnych i klasztornych. W okresie Rewolucji śmierć poniosło kilkanaście tysięcy katolików: duchownych, zakonników i świeckich. Jedną z ofiar tej Rewolucji jest dzisiejsza patronka.

Męczeństwo bł. Józefiny Leroux Józefina urodziła się w 1747 r. w miejscowości Cambrai we Francji. Jako młoda dziewczyna wstąpiła do klarysek i w 1770 r. złożyła śluby. W 1791 r., w czasie rewolucji francuskiej, została zmuszona przez ówczesne władze do opuszczenia klasztoru wraz z innymi siostrami. Początkowo zatrzymała się u rodziców, a potem przeniosła do klasztoru urszulanek w Walencji, gdzie przebywała jej siostra, Maria Scholastyka.
We Francji ustał terror rewolucyjny, wzmogły się jednak prześladowania Kościoła, dlatego i urszulanki musiały opuścić swój klasztor. Od tej pory siostry ukrywały się w prywatnych domach przyjaciół. Trwały jednak nadal poszukiwania i w październiku 1794 roku jedenaście urszulanek zostało uwięzionych w Valenciennes. Do samej egzekucji siostry chwaliły Boga - słowami Te Deum i litanii loretańskiej. Ścięto je gilotyną w dniach 17 i 23 października 1794 r. za nauczanie religii katolickiej. Przed egzekucją Józefina wybaczyła swoim katom przez ucałowanie ich rąk, a na szafot wzorem męczenników wczesnochrześcijańskich weszła odważnie i z pogodną twarzą.
Papież Benedykt XV zaliczył Józefinę - wraz z Klotyldą Anielą Paillot, Natalią Vanot, Laurentiną Prin, Marią Urszulą Bourla, Marią Alojzją Ducret, Augustyną Desjardins, Anną Marią Leroux, Franciszką Lacroix i Kordulą Barré - do grona błogosławionych 13 czerwca 1920 r. Nazywane są Męczennicami z Valenciennes.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Aleksander Smolarski
Francuska Golgota męczenników czasu rewolucji
Kajetan Rajski
Rewolucja francuska i powrót męczenników
- ofiar systemów totalitarnych
Radio Maryja
Męczennicy rewolucji francuskiej 1789-1800
 
Grzegorz Kucharczyk
Czerwone karty Kościoła
Męczennicy - ofiary rewolucji

Książka o męczennikach - ofiarach rewolucji i zbrodniczych ideologii. Czerwone karty Kościoła - to wydarzenia historyczne (reformacja, rewolucja francuska, XIX-wieczny liberalizm, narodowy socjalizm, faszyzm, komunizm), których krwawy ślad pozostawiany w historii próbuje się teraz przemilczeć lub obłudnie tłumaczyć, że była to "cena postępu".

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Indochinach - bł. Józefa Le-Dang-Ti, męczennika. Był oficerem w armii księcia Tu-Duk. Zginął za wiarę w roku 1860.

oraz:

św. Ewergisla z Kolonii, biskupa (+ ok. 614); świętych męczenników Feliksa, biskupa, Audakta i Januarego, prezbiterów, oraz Fortunata i Septyma, lektorów (+ III w.); bł. Józefa Baldo, prezbitera (+ 1915); św. Marka, pustelnika (+ 580); św. Proklusa z Konstantynopola, biskupa (+ 446)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG