WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

9 kwietnia
Święta Maria, żona Kleofasa

Zobacz także:

Święta Maria Kleofasowa
Maria należała do rodziny Maryi. Być może była rodzoną siostrą św. Józefa. Św. Hegezyp (+ ok. 180), który żył w początkach chrześcijaństwa i któremu była dobrze znana tradycja apostolska, nazywa Kleofasa (Klopasa, zwanego także Alfeuszem) - bratem św. Józefa, Oblubieńca Maryi. Synami Marii Kleofasowej byli: św. Jakub Młodszy, Józef i Juda Tadeusz (Mt 27, 55-56; Łk 24, 10; Mk 15, 40-41), których Ewangelie nazywają "braćmi", czyli krewnymi Jezusa.
Maria należała do najbliższego grona Pana Jezusa. Towarzyszyła Mu podczas wędrówek apostolskich i razem z innymi pobożnymi niewiastami troszczyła się o doczesne potrzeby Pana Jezusa, takie jak pożywienie, pranie, a nawet dach nad głową. Trwała przy Nim aż do śmierci. "Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra matki Jego, Maria, żona Kleofasa" - potwierdza w swojej Ewangelii bezpośredni świadek, św. Jan Apostoł (J 19, 25). Kiedy udała się razem z Marią Magdaleną i Joanną w poranek wielkanocny do grobu Pana Jezusa, aby namaścić Jego ciało olejkami, pierwsza ujrzała anioła - świadka zmartwychwstania - i rozmawiała z nim (Mt 28, 1-8; Mk 16, 1-8). Jej też pojawił się w powrotnej drodze Pan Jezus Zmartwychwstały (Mt 28, 9-10). O dalszych losach św. Marii Kleofasowej nic nie wiemy.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Marcin Jakimowicz
Święta Maria Kleofasowa
Polonia Christiana
Św. Maria Kleofasowa
ks. Antoni Tatara
Św. Mario - żono Kleofasa!
Czemu jesteś taka tajemnicza?
 
Jean du Mesnil
Kobiety Nowego Testamentu

Fascynujące studium na temat wybranych postaci kobiecych w Ewangeliach. Przedstawiając 14 kobiet, które spotkały Jezusa, autor sięga do źródeł chrześcijaństwa oraz do... kobiecej wrażliwości. Od chwili spotkania z młodym prorokiem kobiety te "zachowywały wszystko w sercu". Dobra i radosna Nowina, głoszona przez Jezusa, przemieniła całe życie bohaterek.
o. Tomasz Maria Dąbek OSB
Jezus a kobiety

Książka pokazuje, czasem zaskoczonemu tym czytelnikowi, jak wielka i znacząca jest rola kobiety, jak bardzo została ona wywyższona przez Boga i jak wiele nazwanych z imienia niewiast pojawia się kartach Ewangelii.
Alessandro Pronzato
Kobiety, które spotkały Jezusa

Ta książka to nowe odwiedziny Ewangelii, ale z oryginalnej perspektywy - z perspektywy kobiecej. Autor przedstawia nam urok dziewięciu spotkań z kobietami, opisanych przez ewangelistów.
ks. Jan Załęski
Obraz kobiety w listach Nowego Testamentu

Autor na podstawie tekstów z Nowego Testamentu i literatury biblijnej, ukazuje miejsce i rolę kobiet w Kościele. Od początku kobiety pełniły w nim ważne funkcje i czynnie uczestniczyły w głoszeniu Ewangelii. Wśród poruszanych zagadnień znajduje się kwestia równości kobiety i mężczyzny, wzajemnych zobowiązań w życiu rodzinnym oraz udziału kobiet w życiu Kościoła, a zwłaszcza w liturgii.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Mezopotamii - św. Heliodora, biskupa. Został uwięziony przez siepaczy króla Persów Sapora II. Stało się to prawdopodobnie w roku 355.

W Mons, w belgijskiej Hannonii - św. Waldetrudy. Córka świętych rodziców i matka czworga świętych dzieci, długo spełniała swe obowiązki rodzinne. Potem usunęła się na ubocze i żyła samotnie. Jej pustelnia stała się z czasem zalążkiem żeńskiego opactwa. Wokół niego to wyrosło potem miasto Mons. Święta zmarła w roku 688. Mons uważa ją za swą patronkę i po dziś dzień czci barwnymi procesjami.

W Savigliano, w Piemoncie - bł. Antoniego Pavoni, dominikanina. Był inkwizytorem, a następnie przeorem. Wysyłany na nawrócenie waldensów, przemierzał Piemont, głosząc wszędzie żarliwe kazania. Podobno dobrze przewidział swą śmierć i dlatego na czas udał się m.in. do balwierza. Zginął pod murami kościoła, w którym dopiero co wygłosił kazanie. Stało się to w roku 1374. Spontanicznie wzywany przez wiernych, miał wspomóc jakiegoś szlachcica w odnalezieniu doniosłego dokumentu; to właśnie wydarzenie sprawiło, że wzywano go zwłaszcza w czasie zguby, co potem przeniesione zostało na innego Antoniego - sławnego kaznodzieję z Padwy.

oraz:

św. Akacjusza, biskupa (+ V w.); św. Eupsychiusza z Cezarei Kapadockiej, męczennika (+ ok. 362); św. Hugona, biskupa Rouen (+ 730); św. Marcelego, biskupa Digne (+ 474)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG