WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

30 maja
Święta Joanna d'Arc, dziewica

Zobacz także:

Święta Joanna d'Arc
Joanna urodziła się 6 stycznia 1411 lub 1412 r. w Domremy (Lotaryngia), w rodzinie ubogich wieśniaków. Rodziców nie było stać na kształcenie dziecka. Dlatego Joanna była analfabetką. Tym większy podziw budzi rola, jaką odegrała w historii Francji. Bulla beatyfikacyjna nazywa ją i jej życie "jednym cudem".
Od 13. roku życia towarzyszyły jej "głosy" i wizje, w których słyszała nadprzyrodzone głosy, wezwania, nakazy; jawili się jej św. Michał Archanioł, św. Katarzyna męczennica i św. Małgorzata męczennica; od nich Joanna dowiedziała się o tragicznej sytuacji swojej ojczyzny i o swojej misji. Pod wpływem tych duchowych doświadczeń w 1428 r. siedemnastoletnia Joanna podjęła dzieło wyzwolenia Francji zajętej przez wojska angielskie. Ogarnięta wiarą, że jest wolą Bożą, by to ona właśnie stanęła na czele narodu i by w jego imieniu poprowadziła wyzwoleńczą wojnę aż do zwycięstwa, przekonała o swojej misji najpierw wuja, Duranta Laxarta. Z nim udała się do komendanta pobliskiego garnizonu w Vaucouleurs. Mieszkańcy tego miasta zebrali pieniądze i zakupili dla niej męską zbroję, oręż i konia. Pod naciskiem opinii mieszkańców dowódca oddał do dyspozycji dziewczęcia swój oddział. Sam też odprowadził Joannę do króla Karola VII, który wówczas przebywał w Chinou. Dziewczę spotkało się na dworze królewskim z jawnym niedowierzaniem.

Święta Joanna d'Arc Po poddaniu Joanny i jej widzeń badaniom duchownych z Poitiers, dziewczynie podarowano zbroję, sztandar z wezwaniem "Jezus i Maryja" i pozwolono jej wyruszyć z kilkutysięcznym oddziałem naprzeciw nieprzyjaciela. W maju 1429 r. w trakcie bitwy o Orlean Joanna (odtąd nazywana także Dziewicą Orleańską) zagrzewała swoich rodaków do walki i przełamała losy prowadzonej wojny. Po tej bitwie w ciągu tygodnia Anglicy opuścili całą dolinę Loary. Joanna ponownie udała się do króla i zmusiła go, aby wyruszył do Reims i dopełnił obowiązku koronacji. Nastąpiło to 17 lipca 1429 r. Joanna stanęła u szczytu sławy. Zwracano się do niej z prośbami i pismami, król chciał ją podnieść do stanu szlacheckiego i bogato obdarować. Joanna pozostała jednak prostą dziewczyną. Wyrzekając się bogactwa i honorów, prosiła tylko o jedną nagrodę: aby mieszkańcy jej wioski zostali zwolnieni od podatku.
Wiosną 1430 r. Joanna wzięła udział w potyczce pod Compiegne. Tam dostała się do niewoli Burgundów. Ci odsprzedali ją za 10000 franków w złocie (co było wówczas ogromną ceną) Anglikom, którzy powołali trybunał kościelny i wytoczyli jej proces w Rouen. Nie umiejąc sobie wytłumaczyć jej misji, oskarżono ją o zmowę z diabłem. Jej wizje, głosy, objawienia uznano za opętanie szatańskie. Użycie zaś przez nią wojskowego stroju męskiego uznano za urągające przyzwoitości chrześcijańskiej. Skazano ją na śmierć pod zarzutem czarów i herezji. Jej głosy i objawienia uznano za fałszywe. Joanna odwołała się od wyroku inkwizycji do papieża - bezskutecznie. Oddana w ręce władzy świeckiej, została skazana i spalona na stosie 30 maja 1431 r.

Egzekucja św. Joanny d'Arc Wyrok wkrótce zakwestionowano. Pod naciskiem opinii publicznej Karol VII ustanowił w 1452 r. komisję, która przeprowadziła proces rehabilitacyjny. Także papież Kalikst III wydał polecenie zbadania przeprowadzonego procesu. 7 lipca 1456 r. Rzym wydał wyrok uniewinniający Joannę oraz określił przeprowadzony proces w Rouen jako sprzeczny z prawem.
27 stycznia 1894 roku papież Leon XIII przyznał jej kanonicznie tytuł "czcigodnej", dnia 6 stycznia 1904 roku papież św. Pius X ogłosił heroiczność jej cnót, a 18 kwietnia 1909 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie dokonał jej uroczystej beatyfikacji. Dnia 16 maja 1920 roku papież Benedykt XV wyniósł Joannę do chwały świętych. Św. Joanna jest patronką Francji, Orleanu, a także telegrafu i transmisji radiowych.
Historia św. Joanny d'Arc inspirowała wielu twórców m.in. Szekspira, George'a Bernarda Shaw'a, Friedricha Schillera, Marka Twaina, Paula Claudela, Jeana Anouilha, Bertolda Brechta. Jan Matejko namalował obraz "Dziewica Orleańska (Wjazd Joanny d'Arc do Reims)", większy niż słynna "Bitwa pod Grunwaldem". Obraz znajduje się w zbiorach Pałacu w Rogalinie i niedawno przeszedł renowację.

W ikonografii św. Joanna przedstawiana jest jako dziewczyna w złotej zbroi na koniu. Jej atrybutami są: miecz, sztandar i miecz, lanca.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Benedykt XVI
Św. Joanna d'Arc
Audiencja generalna, 26 stycznia 2011 r.
Jacek Dziedzina
Na stos!
Michał Gryczyński
"Joanna d'Arc" Jana Matejki
"Gość Niedzielny" z 14 czerwca 1931 r.
Joanna d'Arc
René Lejeune
Joanna d'Arc- miecz o podwójnym ostrzu
Michał Monikowski
Pasja Joanny d'Arc
Michał Monikowski
Tajemnice życia Joanny d'Arc

Narodziny i dom rodzinny
Pochodzenie
Język, wymowa i "analfabetyzm"
Wygląd, osobowość i umiejętności
Sprawy osobiste
F. J. Holzwarth
Dziewica Orleańska
Polskie Radio
Joanna d'Arc oskarżona o herezję spłonęła na stosie
500 lat później Benedykt XV uznał ją za świętą
Ewa Oćwieja
Św. Joanna D'Arc
deon.pl
Joanna d'Arc
 
Louis de Wohl
Św. Joanna d'Arc. Boża wojowniczka

Książka opisuje dramatyczne i emocjonujące życie jednej z najsłynniejszych świętych w historii, świętej Joanny d'Arc. De Wohl w pełni wykorzystuje swoje zdolności narracyjne, aby opowiedzieć Czytelnikowi o odważnej, nastoletniej Francuzce, która pod wpływem wizji prowadziła wojsko do boju, a całe jej życie świadczyło o tym, że Bóg obdarzył ją swą nadzwyczajną łaską i mocą.
Krzysztof Rafał Prokop
Joanna d'Arc

Żyła zaledwie 19 lat, a zdążyła ze skromnej wiejskiej dziewczynki zostać wizjonerką, mistyczką, wodzem rycerstwa w walkach z Anglikami, oskarżoną o czary i herezje, by skończyć życie na stosie. Jej sława nie zgasła, pozostała bohaterem narodowym, a w końcu kanonizowana świętą. Czym można wyjaśnić tak wiele w tak krótkim czasie? Gdzie leży tajemnica jej sukcesów i porażek?
Joanna Petry Mroczkowska
Niepokorne święte

Każdą z bohaterek tej książki chciałbym spotkać. Joannie D'Arc pogratulować bycia żywym dowodem na to, jak bardzo pomylił się ktoś, jej odwagę i hart ducha nazywając "męstwem".
Jacek Paweł Laskowski
Kobiety Boga. Objawienia w życiu świętych niewiast

Książka przedstawia przeżycia 12 wielkich mistyczek - kobiet, które bez pamięci zakochały się w Bogu. Niezwykła historia, która biegnie od Hildegardy z Bingen przez Joannę d'Arc, Teresę z Avila po Siostrę Faustynę i Rozalię Celakównę to opowieść o świętych niewiastach, którym udzielona została łaska prywatnych objawień. Książka pokazuje, jak Bóg w różnych czasach, miejscach i warunkach prowadzi kobiety ku sobie.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Anastazego z Pawii, biskupa (+ ok. 680); bł. Andrzeja Franchi, zakonnika i biskupa (+ 1401); świętych Bazylego i jego żony Emmelii (+ ok. 355); św. Eksuperancjusza, biskupa Rawenny (+ 418); św. Feliksa I, papieża (+ 274); świętych męczenników Gabina i Kryspula (+ ok. 130)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG